Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 czerwca 2019 r.
9:53

Powiat skończył 20 lat, odznaczenia dla zasłużonych

0 18 A A

Podczas piątkowej uroczystości z okazji jubileuszu utworzenia powiatu puławskiego, w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich uhonorowano osoby zasłużone dla budowania samorządności. Odznaki otrzymali m.in. Janusz Grobel, Małgorzata Sadurska i Andrzej Rozwałka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Minęło 20 lat odkąd na mocy reformy samorządowej liczba województw spadła z 49 na 16, a na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 379 powiatów. Jednym z nich był powiat puławski, który podobnie jak pozostałe, musiał udźwignąć finansowy ciężar zapewnienia opieki zdrowotnej dla mieszkańców, oświaty na szczeblu szkół średnich, bezpieczeństwa publicznego i zarządu nad infrastrukturą drogową.

W sytuacji ciągłego niedoboru pieniędzy w stosunku do potrzeb inwestycyjnych, powiat w ciągu ostatnich 20 lat stał się stałym częściowo beneficjentem pomocy od poszczególnych gmin. Te ostatnie dopłacają do remontów powiatowych dróg, chodników, zrzucają się na policyjne radiowozy, samochody dla OSP, inwestują w ochronę zdrowia itp. Bez tego wkładu, rozwój powiatu na obecnym poziomie nie byłby możliwy.

Także dlatego, władze powiatu postanowiły nagrodzić wójtów, burmistrzów i prezydentów, wręczając im w ostatni piątek dyplomy i odznaki "zasłużonych dla powiatu puławskiego". Z rąk starosty, Danuty Smagi, odebrali je: Janusz Grobel (były prezydent Puław), Stanisław Wójcicki (były wójt Kurowa), Stanisław Gołębiowski (wójt Końskowoli), Andrzej Rozwałka (były wójt Markuszowa) i Andrzej Bujek (wójt Żyrzyna).

Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się: Witold Popiołek (były starosta powiatu puławskiego), Michał Godliński (były wicestarosta), Wojciech Kuba (były radny), Małgorzata Sadurska (była członkini zarządu powiatu), Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska (była prezydent Puław), Marcin Pisula (radny powiatowy), Ignacy Czeżyk (były poseł, radny miejski), Halina Jarząbek (radna miejska), a także: Zdzisław Kowalczyk, Wojciech Skowronek, Lech Marczak i Zbigniew Pieleszek.

- Ostatnie 20 lat to okres budowy i tworzenia nowych struktur. To praca wielu osób, którym należy dzisiaj wyrazić podziękowanie - mówiła starosta, Danuta Smaga. W swoim przemówieniu nawiązała do wyborów z 4 czerwca 1989 roku, potrzebie decentralizacji władzy i zrównoważonym rozwoju. Za wkład w rozwój powiatu podziękowała m.in. dyrektorom puławskich instytutów naukowych, samorządowcom oraz lokalnym przedsiębiorstwom, w tym Zakładom Azotowym.

Życzenia i gratulacje na ręce starosty i całego powiatowego samorządu składali m.in. poseł Krzysztof Szulowski, poseł Krzysztof Głuchowski, przewodnicząca rady miasta Puławy - Bożena Krygier, prezydent Puław - Paweł Maj i wójt Wąwolnicy - Marcin Łaguna. Z kolei wojewoda Przemysław Czarnek, marszałek Jarosław Stawiarski wysłali swoich przedstawicieli, którzy w ich imieniu przeczytali okolicznościowe listy gratulacyjne. Ten wysłał również prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który życzy władzom powiatu "dalszych osiągnięć na niwie samorządowej".

Na zakończenie uroczystości, goście zebrani w Pałacu Czartoryskich mieli okazję wysłuchać występu Renaty Przemyk, obejrzeć film nakręcony z okazji 20-lecia powiatu puławskiego oraz zapoznać się z jego rysem historycznym. Goście otrzymali również pamiątkowe albumy wydane z okazji jubileuszu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium